Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Destek Programı Başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan bir protokol ile KOSGEB aracılığıyla Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Destek Programı hayata geçirildi.

Program ile geleneksel, kültürel ve sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerde faaliyet gösteren işletmeleri güçlendirip bu birikimin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak ve usta-çırak ilişkisini canlandırıp yeni zanaatkarlar yetiştirilmesine katkı sağlamak amaçlanıyor.

Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sanatçı Tanıtma Kartı verilen veya sahibi Yaşayan İnsan Hazineleri Ulusal Envanterinde yer alan ya da Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan Geleneksel, Kültürel veya Sanatsal Değeri Olan Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler Listesi'nde yer alan imalata yönelik faaliyet gösteren işletmelere KOSGEB aracılığıyla destekler verilecek.

Destek için ön başvurular Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce alınacak. Katılmak isteyenler 22 Temmuz 2022 tarihine kadar vatandaş.ktb.gov.tr internet adresinden elektronik olarak başvuru yapabilecekler.

Destek programı kapsamında İşletmelere hibe, kuruluş gideri, işletme ve yetiştirme desteği, makine-teçhizat gideri ile tanıtım ve pazarlama desteği olmak üzere 250 bin liraya varan geri ödemesiz 4 tür destek verilecek.

Destek programı ile işyeri kuruluş işlemleri için 5 bin liraya kadar, işletme sahibinin mesleki birikimlerini aktarması amacıyla yetiştireceği personel için 150 bin liraya kadar, Makine ve teçhizat giderleri için 50 bin liraya kadar, Tanıtım ve Pazarlama Desteği kapsamında e-Ticaret sitelerine üyelik ve komisyon bedeli, dijital reklam ve tanıtım, web sayfası tasarımı ve tanıtım filmi olmak üzere  toplamda 45 bin liraya kadar destek verilecek.